Contact Us
Address: 103 Reade St, New York NY 10013
Follow Us

Jersey İnekleri’nin ana vatanı İngiltere’ye bağlı Jersey Adası’dır. Jersey kızları en ufak tefek süt ineklerinden birisidir. Düşük bakım maliyeti ve uysal yapısı ile ön planda olan süt yağ oranı yüksekliği ile peynir ve tereyağı, yoğurt elde edilmesinde kullanılan yaygın bir ırktır.

Jersey ırkı ilk olarak 1700 yıllarında tanımlanmıştır. 1789 yıllı öncesinde Jersey Adası içerisinde çeyiz hediyesi olarak veriliyordu. 1789’da ırkı korumak adına başka sığır ırkların girişi yasaklandı.

Jersey kızları, insanların tüketimi için en üst kalitede sütü doğal olarak üretir. Diğer inek ırkların sütleriyle karşılaştırıldığında; Jersey sütünün besin değeri çok daha fazladır; bir bardakta %15 ila %20 daha fazla protein, %15 ila %18 daha fazla kalsiyum ve %10 ila %12 daha fazla fosfor bulunur ayrıca yüksek miktarlarda В12 vitamini içerir. (bu bilgileri inekten çıkan oklar şeklinde verebiliriz o zaman metin olarak değilde – %20 daha fazla protein, %18 daha fazla kalsiyum, %12 daha fazla fosfor, yüksek miktarlarda В12 gibi verebiliriz.)

Jersey sütünün diğer inek ırklarının sütlerine kıyasla çok daha sağlıklıdır. Böyle olmasının sebebi; Jersey inekleri ve bu ineklerin sütünün diğer ırklara göre çok daha fazla katı yağ olmayan protein, kalsiyum ve laktoz içermesidir. Jersey sütü A2 süt grubundadır diğer sütlere göre şişkinlik hissi vermez.